Zakłady na esport – Obstawianie wydarzeń esportowych

Esport to nowoczesna dziedzina sportu, która obserwuje dynamiczny rozwój. Choć pierwsze skojarzenie z esportem nie przywodzi na myśl ciężkich treningów i hektolitrów przelanego potu, niezaprzeczalnie jest to sport wymagający niebywałych umiejętności. Esport to także niesamowite widowiska przyciągające miliony widzów na całym świecie. Gdzie jest rywalizacja, tam są i zakłady bukmacherskie, dlatego zakłady na esport zawojowały rynek bukmacherów online.

Kasyno
Zalety
Bonus
Ocena
Graj teraz
1
 • Wiele dyscyplin do wyboru
 • Regularne promocje
 • Nagradzana obsługa klienta
300 zł
2
 • Jakość poparta doświadczeniem
 • Atrakcyjne kursy bukmacherskie
 • Bonus zakład bez ryzyka
200 zł
3
 • Ciekawe zakłady specjalne
 • Specjalna aplikacja mobilna
 • Szeroki wybór zakładów na esport
500 zł

Co to jest esport?

Esport to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportowa. Sport elektroniczny lub cybersport, jak inaczej nazywany jest esport, to nic innego jak rywalizacja drużyn lub zawodników w sieciowe gry komputerowe. Rozgrywki nie odbywają się na boisku, ale na ekranach komputerów. Profesjonalnych zawodników nazywa się pro gamerami i choć wciąż wielu osobom wydaje się, że jest to sport nie wymagający wysiłku, osoby te poświęcają wiele godzin dziennie na trening umiejętności. Podobnie jak w klasycznych dyscyplinach sportowych liczy się tutaj refleks, strategia, praca zespołowa i spostrzegawczość.

Esport to prężnie rozwijający się biznes i widowiska przyciągające miliony widzów – zarówno przed ekranami podczas streamingu, jak i w halach, gdzie odbywają się turnieje. Przykładowo rozgrywki finałowe Mistrzostw Świata w Legue of Legends w 2019 roku oglądało ponad 100 milionów widzów na całym świecie. Pula nagród wynosiła zaś ponad 2 miliony dolarów amerykańskich. Nikogo nie powinno więc dziwić, że esport zyskuje również ogromną popularność w zakładach bukmacherskich.

Jak obstawiać esport u bukmachera?

Zakłady na esport

W związku z rosnącą w niesamowitym tempie popularnością esportu, każdy nowoczesny bukmacher online oferuje obecnie zakłady na esport. Zakładkę z esportem można znaleźć jako jedną z kategorii dostępnych na stronie. To, jakie gry i ile różnych wydarzeń będzie udostępniał bukmacher, będzie oczywiście zależeć od danej strony. Jeśli więc interesuje Cię obstawianie esportu, warto porównać różne platformy z zakładami bukmacherskimi. Nacisk na esport może być bowiem różny.

Z kolei rynki zdarzeń na poszczególne rozgrywki zależą od charakterystyki gry. Inne zasady i cele graczy sprawiają, że można obstawiać różne specyficzne dla danej gry rynki zdarzeń. Przy obstawianiu esportu można spotkać się z takimi rynkami jak na przykład: zwycięzca spotkania, handicapy, liczba map (powyżej / poniżej), liczba rund, pierwsza krew, pierwsza wieża i wiele innych typowych dla danej gry.

Podobnie jak w przypadku zakładów sportowych, esport można obstawiać w formie zakładów krótko- lub długoterminowych oraz zakładów na żywo. Zakłady krótkoterminowe lub inaczej przedmeczowe to typowanie zdarzeń dotyczących jednego konkretnego wydarzenia. Zakłady długoterminowe oznaczają, że możesz obstawić zwycięzcę całego turnieju esportowego, który składa się z wielu wydarzeń. Z kolei zakłady na żywo to forma obstawiania podczas trwania danego wydarzenia, czyli w czasie rzeczywistym.

Popularne u bukmacherów gatunki gier

Choć nowych gier komputerowych wciąż przybywa, niektóre z nich wciąż utrzymują się na szczycie popularności. Jak wspomnieliśmy powyżej, rynki zdarzeń dostępne u bukmacherów zależą od typu gry. Do najpopularniejszych gatunków gier esportowych należą:

 • MOBA:
  Rozwinięcie tego skrótu w języku angielskim oznacza Multiplayer Online Battle Arena. Gry tego typu to strategiczne gry dla wielu graczy (multiplayer) osadzone na mapie. Głównym celem ścierających się drużyn jest uśmiercenie przeciwnika, ale zawodnicy muszą także wypełniać dodatkowe cele.
 • FPS:
  Skrót ten oznacza z angielskiego First-Person Shooter. Gry FPS to strzelanki, w których akcja rozgrywa się z perspektywy pierwszoosobowej. Każdy gracz obserwuje akcję oczami bohatera, a podstawowym elementem jest walka z użyciem różnej broni palnej lub innej.
 • Battle Royale:
  Gry tego rodzaju zakładają starcie wielu graczy na stopniowo kurczącej się mapie, a zwycięzcą jest ostatni żywy gracz lub drużyna. Na mapie losowo rozrzucone są różne przedmioty pomocne w przetrwaniu.

Inne rodzaje gier

Rynek esportu nie ogranicza się jednak tylko do wyżej wymienionych trzech typów gier. U bukmacherów można natrafić także na gry sportowe, czyli bazujące na zasadach klasycznych sportów jak FIFA lub NBA2k. RTS, czyli Real-Time Stretegy to kolejna kategoria. Są to strategiczne gry czasu rzeczywistego i tutaj można wyróżnić takie pozycje jak Starcraft oraz Warcraft 3. Gry wyścigowe, gry walki to kolejne kategorie, które bywają dostępne u bukmacherów. To niesamowite jak wiele możliwości dają bukmacherom gry komputerowe. Ich zróżnicowane zasady i tryby sprawiają, że obstawianie esportu nigdy nie jest nudne.

Jakie gry można obstawiać?

Wyżej wymienione kategorie gier to nazwy, których raczej nie zobaczymy na stronach bukmacherów. Tam królują bowiem tytuły konkretnych gier jak na przykład:

 • League of Legends
 • Dota 2
 • CS:GO (Counter-Strike: Global Offensive)
 • Fortnite
 • Starcraft 2
 • Playerunknown’s Battlegrounds
 • Overwatch
 • Hearthstone

Warto wspomnieć, że w przypadku każdej gry organizowane są rozgrywki na różnym poziomie. Wyróżnić tu można ligi lokalne, ligi krajowe oraz międzynarodowe turnieje zwane “majorami” przyciągające miliony i sponsorowane przez wydawcę gry.

Przyszłość esportu

Nie ma co ukrywać, że esport będzie się dalej rozwijać i to na całym świecie. Obecnie Stany Zjednoczone i Chiny przodują jeśli chodzi o popularność tego sportu, ale z czasem będzie się to zmieniać. W kolejnych latach przewidywany jest wzrost inwestycji na rynku esportowym. Coraz częstszą opcją dla utalentowanych zawodników będą stypendia wspierające ich w rozwoju kariery pro gamera. Częstszy będzie również scenariusz, gdzie doświadczony pro gamer będzie mógł kontynuować karierę w biznesie, ale jako twórca gier lub programista.

Nowe gry są z niecierpliwością wyczekiwane przez graczy. Popularność esportu jest porażająca i najlepiej przedstawiają to liczby. Valorant, gra typu FPS, z premierą w czerwcu 2020 absolutnie zawojowała e-streaming. W ciągu zaledwie kilku tygodni średnia oglądalność rozgrywek streamerów praktycznie nie spadała poniżej 50 tysięcy widzów. Gra ta może być poważnym konkurentem dla uwielbianego CS:GO. Z kolei osiem godzin po uruchomieniu Apex Legends – battle royale z unikatowymi bohaterami – już milion graczy zarejestrowało się na stronie udostępniającej grę. Po miesiącu było to już 50 milionów. Kolejne tytuły mogą umacniać swoje pozycje w świecie esportu – warto więc obserwować nowinki, gdyż już niedługo mogą się one pojawić u bukmacherów!

Esport streaming – gdzie śledzić rozgrywki?

Obstawianie esportu nie miałoby większego sensu bez dostępu do transmisji rozgrywanych spotkań. Esport to nowoczesna dziedzina sportu, dlatego spotkania turniejowe i inne ważne rozgrywki można oglądać za darmo w Internecie. Fani esportu mają do dyspozycji takie popularne platformy jak Twitch.tv oraz YouTube Gaming. YouTube udostępnia także VODs (Video on demand), czyli wideo na życzenie i montaże najlepszych momentów w rozgrywkach esportowych. Dzięki tej opcji można oglądać spotkania pro gamerów w wybranym przez siebie czasie. Analiza tego typu nagrań jest szczególnie istotna dla obstawiających, gdyż może pomóc w oszacowaniu szans danej drużyny w kolejnych spotkaniach.

Zakłady na esport - Obstawianie wydarzeń esportowych

Bonusy esportowe

Esport to jedna z wielu kategorii dostępnych u bukmacherów online. Dlatego też, o ile regulamin bonusu bukmacherskiego nie przewiduje inaczej, z bonusów od depozytu można skorzystać również przy obstawianiu esportu. Dla przykładu dodatkowe środki otrzymane w ramach bonusu powitalnego można wykorzystać na zakłady na esport. W okresie rozgrywek wielkich międzynarodowych turniejów bukmacherzy online mogą oferować specjalne promocje. Może to być na przykład zakład bez ryzyka lub darmowy zakład na esport. Warto więc regularnie przeglądać ofertę promocyjną bukmacherów.