Piłka ręczna zakłady – Obstawianie szczypiorniaka u bukmacherów
Szybkie zwroty akcji, widowiskowe ataki na bramkę i niesamowity refleks samych bramkarzy – piłka ręczna to spektakl potrafiący przenieść wiele emocji kibicom. W podobne gry grano już w Starożytności, ale w dzisiejszej formie znamy tę grę zespołową od około stu lat. Piłka ręczna cieszy się największą popularnością w Europie, ale Mistrzostwa Świata i Igrzyska Olimpijskie przyciągają fanów z całego świata. Nikogo nie dziwi więc obecność piłki ręcznej jako osobnej kategorii u bukmacherów online. Piłka ręczna zakłady – jak skuteczniej obstawiać szczypiorniaka? Zapraszamy do lektury.
- Jakość poparta doświadczeniem
- Atrakcyjne kursy bukmacherskie
- Bonus zakład bez ryzyka
- Ciekawe zakłady specjalne
- Specjalna aplikacja mobilna
- Szeroki wybór zakładów na esport
Jak rozpocząć obstawianie piłki ręcznej?
Podobnie jak w przypadku takich sportów jak skoki narciarskie lub wyścigi Formuły 1, piłka ręczna stała się popularna wśród polskich kibiców i typerów w czasach największych sukcesów polskich zawodników. Wierni fani stale śledzą poczynania polskich drużyn i dlatego piłka ręczna jest całkiem popularna na stronach z zakładami bukmacherskimi. Rozpoczęcie obstawiania w Internecie jest banalnie proste. Wystarczy zarejestrować konto na stronie bukmachera online, wpłacić pierwszy depozyt za pomocą jednej z wielu metod płatności, wybrać zakłady sportowe i już można obstawić pierwszy zakład. Dodajmy, że na nowo zarejestrowanych użytkowników czekają atrakcje w postaci bonusu bukmacherskiego. Bonus powitalny przeważnie składa się z procentowej premii od wpłaty oraz darmowego zakładu (freebetu) lub zakładu bez ryzyka. Przed akceptacją bonusu bukmacherskiego pamiętajmy jednak o dokładnym przeczytaniu regulaminu, gdyż warunki korzystania są różne u różnych buków.
Kiedy powstała piłka ręczna?
Przejdźmy do szczegółów na temat piłki ręcznej, gdyż wiedza na temat danej dyscypliny sportowej to najważniejsza cecha dobrego typera. Historycy doszukali się świadectw istnienia gry podobnej do dzisiejszej piłki ręcznej sięgających czasów starożytnych. W Grecji popularnością cieszyła się gra urania, w Rzymie grano w herpastum, a w średniowiecznych Niemczech w fangballspiel. We współczesnej formie piłka ręczna pojawiła się jednak w XIX wieku i to nie na południu Europy, ale na północy. Szczegółowe zasady gry zostały spisane przez Duńczyka Holgera Nielsena i oficjalnie opublikowane w 1906 roku.
Za oficjalne narodziny piłki ręcznej przyjmuje się jednak rok 1919, gdy opublikowano kolejny zbiór reguł gry autorstwa Maxa Heisera. Mniej więcej w tym także okresie piłka ręczna rozpowszechniła się w Polsce. Grę potocznie nazywano szczypiorniak – w związku z polskimi legionistami stacjonującymi w Szczypiornie, którzy byli fanami tej nowej dyscypliny. Związek Piłki Ręcznej w Polsce powstał już w 1928 roku. Z kolei w 1946 roku zainicjowano International Handball Federation.
Krótko o zasadach piłki ręcznej
Boisko do gry w piłkę ręczną ma wymiary 40 x 20 metrów. Dłuższy bok to linia boczna, a krótszy to linia końcowa. Co ważne, mecze piłki ręcznej zawsze odbywają się na hali. Dlatego też warunki pogodowe nie będą tu wpływać na poziom zmęczenia zawodników lub śliskość powierzchni, a co za tym idzie ostateczny wynik. Drużyny składają się z nie więcej niż 16 zawodników, ale na boisku w czasie gry przebywa maksymalnie 7 zawodników z danej ekipy. Pozycje na boisku to: bramkarz, obrotowy, rozgrywający i skrzydłowi.
Mecz piłki ręcznej dzieli się na dwie 30-minutowe połowy z 10-minutową przerwą. Drużyny walczą o zdobycie jak największej liczby bramek. Piłka może być rzucana, kozłowana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana. Zawodnik z piłką w ręce nie może wykonać więcej niż 3 kroków i musi ją kozłować co najmniej co 3 sekundy. Najwięcej emocji w piłce ręcznej przynoszą jednak gole. Przymierzający się do ataku zawodnik nie może przekroczyć linii bramkowej, znajdującej się 6 metrów od bramki przeciwnika. Zmusza to atakujących do wykonywania widowiskowych skoków i rzutów.
Polskie i światowe drużyny szczypiornistów
Reprezentacja mężczyzn w piłce nożnej swój złoty czas szczególnych sukcesów miała w latach 2004-2012, kiedy trenerem ekipy był Bogdan Wenta. Szczypiorniści zdobyli wtedy chociażby 2. i 3. miejsce na Mistrzostwach Świata w 2007 i 2009 roku, 4. miejsce na Mistrzostwach Europy w 2010 roku i 5. miejsce na Igrzyskach Europejskich. Znane z tych czasów nazwiska to chociażby: Sławomir Szmal, Karol Bielecki, Grzegorz Tkaczyk czy Marcin Lijewski. Wybitny bramkarz, Sławomir Szmal, jest asystentem obecnego trenera piłkarzy – Patryka Rombla. Polska reprezentacja kobiet niestety nie ma na swoim koncie tak dużych sukcesów. Najwyżej szczypiornistki uzyskały 4. miejsce na Mistrzostwach Świata w 2013 i 2015 roku. Co do drużyn z innych krajów do najbardziej utytułowanych reprezentacji należą hiszpańska, egipska i niemiecka. Ostatnio sukcesy zalicza także reprezentacja Francji. Najlepsze kluby piłki ręcznej to z kolei: GS Pétroliers z Algierii, FC Barcelona z Hiszpanii oraz Zamalek SC z Egiptu.
Ważne turnieje piłki ręcznej
Wśród turniejów międzynarodowych, gdzie występują reprezentacje danych krajów można wyróżnić:
- Igrzyska Olimpijskie
- Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyzn
- Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej kobiet
- Puchar Świata
- Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn
- Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet
W poszczególnych krajach odbywają się także rozgrywki ligowe. Cieszące się dużą popularnością są chociażby: Liga ASOBAL (hiszpańska liga), Handball Bundesliga (niemiecka liga) oraz Ligue Nationale de Handball (francuska liga). Wiele krajów skandynawskich również uczestniczy w rozgrywkach klubowych. W Polsce do najważniejszych turniejów można zaliczyć:
- Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej
- PGNiG Superliga Mężczyzn
- PGNiG Superliga Kobiet
- Puchar Polski w piłce ręcznej
Rynki zdarzeń na piłkę ręczną u bukmachera
Choć oferta zakładów na piłkę ręczną nie będzie tak bogata jak w przypadku znacznie popularniejszej piłki nożnej, bukmacherzy online nie ograniczają się tylko do prostych zakładów na zwycięzcę. Warto porównywać oferty poszczególnych bukmacherów, aby znaleźć taką platformę, która nas satysfakcjonuje. Ważniejsze turnieje będą także dostępne w postaci zakładów na żywo. W okresie rozgrywek Mistrzostw Świata można także wybrać zakład długoterminowy, czyli dotyczący całego turnieju.
Obstawiając piłkę nożną, można napotkać takie rynki zdarzeń jak:
- 1X2 – zakład trzytorowy, oznaczający obstawianie zwycięstwa jednej z drużyn lub remisu w regulaminowym czasie
- Zwycięzca meczu – typowanie zwycięskiej drużyny w danym meczu
- Handicapy – dostępne częstokroć na wynik całego meczu lub na poszczególne połowy
- Dominacja punktowa w pierwszej lub drugiej połowie meczu
- Wynik parzysty lub nieparzysty
- Liczba bramek – można obstawiać sumę bramek gospodarzy, jak i gości, ale także ile bramek strzelą poszczególni zawodnicy
- Zwycięstwo w grupie – zakład popularny w okresie Mistrzostw Świata, kiedy poszczególne reprezentacje rywalizują o wyjście z grupy
Wskazówki skutecznego typera
Najlepsze drużyny piłki nożnej wywodzą się przede wszystkim z Europy, dlatego polskim graczom nie trudno będzie śledzić bieżące rozgrywki. Podstawową skutecznego obstawiania powinna być wybitna znajomość zasad gry oraz statystyk. Typując piłkę ręczną warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:
- Skład drużyny na boisku – piłka ręczna to gra zespołowa, więc istotna jest znajomość mocnych i słabych stron wszystkich zawodników, obecność wybitnych graczy na boisku, ale także zawodników ich wspierających i rezerwowych
- Faule i przewaga – piłkarze ręczni grają w tylko 7-osobowym składzie, dlatego też wykluczenie jednego z zawodników może mieć znaczący wpływ na przebieg meczu. Gdy drużyna gra z przewagą jednego lub kilku zawodników, w zakładach na żywo możemy dostosować nasze zakłady do sytuacji.
- Forma zespołu – warto być na bieżąco z newsami na temat danej drużyny, kontuzji i poziomu zmęczenia i motywacji zawodników.
Piłka ręczna jest dynamiczną grą, gdzie bramki padają czasem jedna za drugą. Aby obstawiać skutecznie trzeba doskonale rozumieć jej zasady, ale także dużo czytać na temat zawodników, porównywać statystyki i przede wszystkim trzymać nerwy na wodzy w trakcie obstawiania. Życzymy szczęśliwych kuponów!