Hokej zakłady – Jak obstawiać hokeja na lodzie?

Krajem, który stał się kolebką hokeja na lodzie w formie, jaką znamy w dzisiejszych czasach, jest Kanada. To rozgrywki amerykańskich i kanadyjskich zespołów w NHL przyciągają najwięcej kibiców. Sport ten jest jednak także popularny w innych krajach półkuli północnej, w tym także w Polsce. Dlatego też bukmacherzy online oferują bogatą ofertę na obstawianie meczów hokeja. Liczne bramki, szybkie zagrania, kontuzje, kary – wszystko to sprawia, że hokej na lodzie to ciekawy sport do obstawiania. Hokej zakłady – na czym polega hokej na lodzie i jak obstawiać? Zapraszamy do lektury.

Sportsbook
Features
Bonus
Rating
Bet Now
1
  • Wiele dyscyplin do wyboru
  • Regularne promocje
  • Nagradzana obsługa klienta
300 zł
2
  • Jakość poparta doświadczeniem
  • Atrakcyjne kursy bukmacherskie
  • Bonus zakład bez ryzyka
200 zł
3
  • Ciekawe zakłady specjalne
  • Specjalna aplikacja mobilna
  • Szeroki wybór zakładów na esport
500 zł

Obstawianie hokeja na lodzie online

Kibiców hokeja na lodzie nie brakuje w krajach półkuli północnej jak Kanada, USA, Szwecja, Finlandia, Norwegia, Czechy, Rosja, Niemcy. Również w Polsce sport ten cieszy się umiarkowaną popularnością. Jest on na tyle popularny, że legalni bukmacherzy online wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kibiców i oferują zakłady na hokeja na lodzie. W ofercie dostępne są zakłady przedmeczowe – krótko- i długoterminowe. Ponadto obstawiać można także w trakcie trwania ważniejszych meczów w ramach zakładów na żywo. Niektórzy bukmacherzy ułatwiają swoim użytkownikom obstawianie dzięki udostępnianiu transmisji na żywo (live streaming). Aby rozpocząć przygodę z zakładami na hokej, wystarczy zarejestrować się u bukmachera online i wpłacić pierwszy depozyt. Polecamy porównywać platformy między sobą, gdyż bukmacherzy kładą różny nacisk na różne dyscypliny.

Legalni bukmacherzy hokej zaklady

Krótko o historii hokeja

Choć początków gry przypominającej hokeja można doszukiwać się już w XV wieku, hokej na lodzie w nowoczesnej formie powstał w połowie XIX wieku w Kanadzie. Pierwszy mecz odbył się w 1875 roku w Montrealu, a pierwszy turniej został zorganizowany w 1883 roku. Równolegle w Stanach Zjednoczonych coraz większą popularnością cieszyła się gra zwana ice polo – podobna do hokeja, choć zamiast krążka używano piłki. Pod koniec wieku hokej dotarł do Europy i szczególnie spodobał się w Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Francji oraz w Czechach. 1908 to rok powstania pierwszej międzynarodowej organizacji hokeja na lodzie, która z czasem przekształciła się w istniejącą do dziś IIHF – International Ice Hockey Federation.

W 1924 roku hokej na lodzie po raz pierwszy znalazł się wśród dyscyplin zimowych Igrzysk Olimpijskich. W latach dwudziestych zaczęły także formować się hokejowe ligi. Najsłynniejsza z nich to NHL – National Hockey Ligue, zrzeszająca drużyny hokejowe z Ameryki Północnej. Sport ten dotarł także do Polski. W 1925 roku utworzono Polski Związek Hokeja na Lodzie, a w dzisiejszej PHL (Polska Hokej Liga) ściera się 11 zespołów klubowych.

Zasady gry, czyli jak wygląda mecz hokeja

Mecz hokejowy trwa łącznie 60 minut, ale jest podzielony na 20-minutowe tercje. Faktyczny czas meczu może się jednak przedłużyć, gdyż w momencie, gdy nastąpi przerwa w grze zarządzona przez sędziego, czas jest zatrzymywany. Mówimy więc o 20 minutach “czystej gry”. Na lodowisku podczas gry znajduje się 6 zawodników z każdego zespołu: bramkarz, dwóch obrońców i trzech napastników. Cały zespół składa się z 22 zawodników, więc podczas meczu dochodzi do częstych zmian zawodników. Pole gry składa się z lodowiska, które otoczone jest bandami. Boisko podzielone jest na trzy tercje.

Mecz prowadzony jest przez sędziów, którzy pilnują, aby zasady gry były przestrzegane i mogą nakładać kary. Zawodnicy, wyposażeni w ochraniacze, kaski, łyżwy i kij, zagrywają krążek kijem. Dozwolone jest także zagranie ręką lub łyżwą chociażby, ale bramkę można zdobyć tylko przy pomocy kija. Celem drużyn jest oczywiście zdobycie jak największej liczby bramek. Po każdym golu oraz przy rozpoczęciu tercji wznowienie gry rozpoczyna się na środku lodowiska (a więc nie jak w przypadku piłki nożnej – od bramki drużyny, która utraciła punkt).

Najważniejsze ligi i turnieje hokejowe

W momencie popularyzacji hokeja na lodzie wiele państw utworzyło narodowe ligi lub ligi zrzeszające zespoły z kilku krajów. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • National Hockey Ligue (NHL) – rozgrywki amerykańskich i kanadyjskich zespołów zrzeszonych w tej lidze to najsilniejsze i najbogatsze widowisko w hokeju na lodzie
  • Kontynentalna Hokejowa Liga (KHL) – rosyjska liga zrzeszająca także kluby z Białorusi, Kazachstanu, Finlandii, Chin i Łotwy
  • Champions Hockey Ligue (CHL) – odpowiednik piłkarskiej Ligi Mistrzów, w rozrywkach ścierają się najlepsze zespoły z Europy
  • Szwedzka Svenska Hockeyligan (SHL)
  • Czeska Extraliga
  • Finlandzka Liiga
  • Niemiecka Deutsche Eishockey Liga
  • Polska Hokej Liga (PHL)

Oprócz rozgrywek ligowych wypieki na twarzach kibiców wywołują także takie imprezy jak: zimowe Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie kobiet, Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie mężczyzn czy też Mistrzostwa Świata juniorów w hokeju na lodzie.

Hokej zakłady – Najpopularniejsze rynki zdarzeń

Zasady gry w hokeja na lodzie sprawiają, że bukmacherzy mają całkiem spore pole do popisu jeśli chodzi o rynki zdarzeń na tę dyscyplinę. Zakłady sportowe na hokej na lodzie obejmują między innymi:

  • 12 – zakład dwutorowy, gdzie obstawiamy wygrany zespół (po trzech tercjach, dogrywce lub rzutach karnych)
  • 1X2 – trzydrogowy zakład, gdzie typujemy albo wygraną gości, albo remis, albo wygraną gospodarzy
  • Dokładny wynik – trudny zakład, gdyż w meczu pada przeważnie sporo bramek, ale wysokie kursy
  • Liczba bramek powyżej/poniżej – szacowanie czy padnie więcej, czy mniej goli
  • Wynik tercji – oprócz obstawiania liczby bramek w całym meczu, można także obstawiać liczbę bramek w tercji
  • Handicapy – zakład z przewagą już na starcie dla słabszej drużyny
  • Strzelec bramki – typowanie, który zawodnik strzeli gola podczas meczu
  • Pierwszy lub ostatni gol – obstawianie, który zawodnik strzeli pierwszego lub ostatniego gola w meczu lub tercji

Powyższe przykłady to tylko część z oferty hokejowej bukmacherów online. Warto dodać, że podczas zakładów na żywo można obstawiać także takie rynki jak: strzelec kolejnego gola lub która drużyna wygra pozostałą część meczu.

Obstawiaj hokeja z bonusem bukmacherskim

Podobnie jak w przypadku takich sportów jak piłka nożna lub koszykówka, hokej zakłady można obstawiać z bonusem bukmacherskim. Niektóre bonusy specjalne można wykorzystać tylko na określony przez bukmachera sport, ale w przypadku np. bonusu powitalnego śmiało można obstawiać hokeja. Bonus bukmacherski na start przeważnie składa się z bonusu od depozytu oraz freebetu (darmowego zakładu) lub zakładu bez ryzyka. Dzięki takim opcjom postawienie pierwszego zakładu nie musi wiązać się z niepokojem, a przy trafionym kuponie może przynieść spore korzyści. Bonusy bukmacherskie to też dobry sposób na przetestowanie nowego bukmachera – na przykład takiego, który udostępnia bogatą ofertę na zakłady hokejowe.

Hokej zakłady - Jak obstawiać hokeja na lodzie?

Hokej zakłady – Na co zwrócić uwagę

Skuteczny typer wie, że do obstawiania każdego sportu należy się przygotować. W przypadku obstawiania meczów hokeja na lodzie, polecamy dokładnie przeanalizować takie szczegóły jak:

  1. Statystyki poprzednich meczów – statystyki to absolutna podstawa. Warto prześledzić historię ostatnich spotkań danej drużyny, specyficzne statystyki dla poszczególnych zawodników oraz historię spotkań dwóch drużyn, które będą ścierać się w obstawianym meczu.
  2. Kontuzje – hokej należy do sportów kontaktowych i kontuzjogennych. Uraz jednego lub więcej zawodników może znacząco wpłynąć na formę całego zespołu.
  3. Miejsce spotkania – jak w przypadku innych sportów zespołowych, drużyny gospodarzy mają zwykle większe szanse na wygraną.
  4. Obrońcy a napastnicy – skład drużyn i nacisk na typ zawodników może być różny. Niektóre ekipy mają świetnych obrońców, ale gorszych napastników lub odwrotnie. Może to mieć istotne znaczenie w przypadku obstawiania chociażby liczby bramek.