Handicap azjatycki – Jak obstawiać z handicapem azjatyckim?

Zagłębiając się w tajniki zakładów bukmacherskich napotkamy różne rodzaje zakładów, które na początku mogą wydawać się dziwne i skomplikowane. Jednym z typów obstawiania online jest handicap azjatycki, wymyślony po to, by uatrakcyjnić obstawianie piłki nożnej. Spotkania piłkarskie mogą być bardzo nierówne w szansach na wygraną, a ostateczny rezultat meczu to często remis. Handicap azjatycki to sposób, aby zmniejszyć te różnice i zmienić kursy na określone wydarzenie. Sprawdźmy zatem jak dokładnie działa handicap azjatycki.

Sportsbook
Features
Bonus
Rating
Bet Now
1
 • Wiele dyscyplin do wyboru
 • Regularne promocje
 • Nagradzana obsługa klienta
300 zł
2
 • Jakość poparta doświadczeniem
 • Atrakcyjne kursy bukmacherskie
 • Bonus zakład bez ryzyka
200 zł
3
 • Ciekawe zakłady specjalne
 • Specjalna aplikacja mobilna
 • Szeroki wybór zakładów na esport
500 zł

Co to jest handicap azjatycki?

Ten specyficzny rodzaj obstawiania zakładów, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Azji. Azjatów szybko wciągnęły piłka nożna zakłady i chcieli oni zoptymalizować sposób obstawiania. Efektem tego jest handicap azjatycki, inaczej znany jako “azjan”. W zakładach na piłkę nożną można spodziewać się trzech rezultatów: wygranej gospodarzy, remisu lub wygranej gości. Remis sprawia, że zwykłe zakłady dwutorowe są nieelastyczne, dlatego wymyślono zakłady trzytorowe 1X2. Azjaci raz jeszcze pozbyli się jednak opcji obstawiania na remis i zamiast tego użyli handicapu, czyli symbolicznej punktacji ustalanej przed rozpoczęciem meczu.

Dodanie punktowej przewagi słabszej drużynie lub odjęcie punktów pewniakom sprawia, że obstawianie nierównych meczów staje się bardziej ekscytujące. Choć pomysł ten narodził się w Azji, rozpowszechnił się on w zakładach bukmacherskich na całym świecie. Poważani legalni bukmacherzy mają w swojej ofercie zakłady z handicapem azjatyckim. Ten sposób obstawiania został wymyślony z myślą o piłce nożnej, gdzie tak często wynik meczu kończy się remisem. Jednakże obecnie handicap azjatycki staje się popularny także w innych kategoriach zakładów sportowych. Jaki jest cel handicapu azjatyckiego? W zakładach bukmacherskich wszystko rozchodzi się o kursy bukmacherskie. Zakłady z handicapem azjatyckim mogą mieć atrakcyjniejsze dla naszego zakładu kursy.

Jak działa handicap azjatycki?

W odróżnieniu od handicapu europejskiego, w przypadku obstawiania z handicapem azjatyckim do wyboru pozostają tylko dwie opcje – wygrana drużyna A lub wygrana drużyny B. Stosowanie handicapu azjatyckiego nieco przypomina obstawianie zakładów typu poniżej/powyżej, ale z większą liczbą możliwych rezultatów. Handicap zakłada, że jeszcze przed rozpoczęciem spotkania dana drużyna ma określoną liczbę bramek lub punktów mniej lub więcej. W przypadku handicapu azjatyckiego gracz nie tylko może obstawiać handicapy w formie liczb całkowitych (+1.0 lub -1.0), ale także połówek (+1.5 lub -1.5) lub ćwiartek (+1.25 lub -1.25).

Aby lepiej zrozumieć, jak działa handicap azjatycki, przyjrzyjmy się przykładowi. Załóżmy, że podczas rozgrywek Ligi Mistrzów spotykają się dwie drużyny – Liverpool i Atalanta. Liverpool ma jasną przewagę, a szanse są nierówne. Jeśli obstawisz Atalantę z handicapem +1.5 oznacza to, że drużyna zaczyna mecz z przewagą 1.5 gola. Jeśli mecz wygra zakończy się wynikiem 0:0, wygrywasz. Wynik 1:0 dla Liverpoolu nadal przyniesie Ci wygraną, gdyż u bukmachera Atalanta ma 1.5 gola. Jeśli Liverpool strzeli 2 lub więcej bramek do zera, Twój kupon będzie nietrafiony. Ale z kolei, gdyby Atalanta strzeliła jednego gola, a Liverpool zero, ponownie wygrywasz. Handicap azjatycki sprawia więc, że obstawianie i oglądanie meczów to jeszcze więcej emocji.

Rodzaje handicapów azjatyckich – ćwiartkowy, połówkowy, całkowity

Jak już wspomnieliśmy, wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje handicapów azjatyckich:

 • Całkowity lub pojedynczy handicap azjatycki – przykładowo +2.0
 • Połówkowy handicap azjatycki – np. +2.5
 • Ćwiartkowy handicap azjatycki – np. +1.25

Zatrzymajmy się na chwilę przy ćwiartkowym handicapie azjatyckim, gdyż jest on najbardziej mylący. Obstawiając z handicapem ćwiartkowym rozdzielamy nasz zakład tak naprawdę na dwa handicapy. Przykładowo jeśli stawiasz na Napoli z handicapem +1.25, połowę zakładu obstawiasz na handicap +1.0, a drugą połowę na +1.50. Zawsze jest to więc rozdział na o ćwierć mniej i o ćwierć więcej. Handicap +1.25 działa więc następująco:

 • Wygrana Twojej drużyny – trafiony kupon
 • Remis – trafiony kupon (Twoja drużyna ma symboliczną przewagę)
 • Przegrana 1 bramką – Twoja drużyna ma 1.25 gola przewagi. Jeśli przeciwnik strzeli 1 gola, Twoja drużyna ma 0.25 do przodu. Połowę zakładu otrzymujesz z powrotem, a druga połowa jest trafiona.
 • Przegrana 2 golami – nietrafiony kupon

Specjalnym rodzajem handicapu azjatyckiego jest handicap azjatycki zerowy 0.0. Jest on czasem dostępny u bukmacherów online i jest lubiany przez typerów. Oznacza on bowiem, że w przypadku remisu gracz otrzymuje pełen zwrot zakładu i jest on rozliczany jako nieodbyty. W przypadku wygranej obstawianej drużyny, wygrywamy, a w przypadku przegranej, przegrywamy.

Handicap azjatycki - Jak obstawiać z handicapem azjatyckim?

Dlaczego warto obstawiać z handicapem azjatyckim?

Niektórym może się wydawać, że obstawianie z handicapem azjatyckim to niepotrzebny zachód i skomplikowana sprawa. Być może na początku obliczenia mogą wydawać się niejasne, ale z każdym kolejnym zakładem handicap azjatycki staje się coraz bardziej oczywisty. Handicap azjatycki ma sporo plusów. Przede wszystkim jest to doskonała opcja na polepszenie kursów obstawianych wydarzeń. Eliminacja remisowego rezultatu sprawia, że obstawianie jest ciekawsze. Handicap azjatycki umożliwia także obstawianie nieco bardziej emocjonalne, a więc na naszą ulubioną drużynę, która niekoniecznie musi być faworytem spotkania. Zakłady na żywo i handicap azjatycki to także dobre połączenie.