Siatkówka zakłady – Jak obstawiać mecze siatkarskie?

Siatkówka jest młodym sportem, który pojawił się pod koniec XIX wieku za sprawą pomysłowego nauczyciela wychowania fizycznego. Do dziś jest to sport często rozgrywany podczas lekcji WF-u, ale jest to także międzynarodowa dyscyplina sportowa, która cieszy się sporą popularnością. Dlatego też bukmacherzy online oferują coraz więcej zakładów na najważniejsze turnieje siatkarskie. Siatkówka zakłady – czym są i jak obstawiać? Polecamy zapoznać się z naszym przewodnikiem.

Kasyno
Zalety
Bonus
Ocena
Graj teraz
1
 • Wiele dyscyplin do wyboru
 • Regularne promocje
 • Nagradzana obsługa klienta
300 zł
2
 • Jakość poparta doświadczeniem
 • Atrakcyjne kursy bukmacherskie
 • Bonus zakład bez ryzyka
200 zł
3
 • Ciekawe zakłady specjalne
 • Specjalna aplikacja mobilna
 • Szeroki wybór zakładów na esport
500 zł

Jak rozpocząć obstawianie meczów siatkówki?

Obstawianie meczów online nigdy nie było prostsze. W dzisiejszych czasach typerzy mają dziesiątki bukmacherów online do wyboru. Ci zaś oferują rozbudowane zakłady sportowe w postaci zakładów przedmeczowych oraz zakładów na żywo. Można obstawiać zdarzenia dotyczące jednego konkretnego wydarzenia lub całego turnieju (zakłady długoterminowe). Wielu bukmacherów online udostępnia także opcję live streamingu, czyli transmisji na żywo. Można więc oglądać mecz i jednocześnie obstawiać zakłady na żywo.

Aby rozpocząć obstawianie u konkretnego bukmachera online, wystarczy założyć konto użytkownika i wpłacić depozyt. Zwykle przy okazji rejestracji konta można zgarnąć atrakcyjny bonus bukmacherski na start. Zakłada on przeważnie premię od pierwszej wpłaty oraz zakład bez ryzyka lub freebet, czyli darmowy zakład. Środki bonusowe można wykorzystać na obstawienie pierwszych meczów siatkówki, jeśli jest to sport, którego zasady i specyfika nie są nam obce.

Historia siatkówki jako sportu

Historia powstania siatkówki w takiej formie, jaką znamy dzisiaj, jest dość krótka i zasadniczo podobna do historii powstania koszykówki. Gra powstała w Stanach Zjednoczonych, w Massachusetts, a na pomysł ten wpadł nauczyciel wychowania fizycznego w YMCA (Young Men’s Christian Association) – William G. Morgan. Pierwszy pokaz nowej gry odbył się 9 lutego 1985 roku. Rozkwit popularności tej gry zespołowej przypadł mniej więcej w połowie XX wieku. W 1947 roku w Paryżu powołano FIVB – Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej. Z kolei w 1957 roku w Polsce powstał Polski Związek Piłki Siatkowej. Pierwsze Mistrzostwa Świata mężczyzn rozegrano w 1949 roku, a pierwsze Mistrzostwa Świata kobiet w 1952 roku. Na Igrzyskach Olimpijskich siatkówka pojawiła się w 1964 roku. Od tamtej pory powstało wiele klubów w zdecydowanej większości krajów świata. Zespoły klubowe ścierają się w ligach narodowych oraz międzynarodowych rozgrywkach klubowych, a reprezentacje krajów rywalizują w różnych mistrzostwach.

Krótko o zasadach gry w siatkówkę

Boisko do piłki siatkowej przedzielone jest rozstawioną na wysokości 2.43 m podczas rozgrywek mężczyzn i 2.24 m podczas rozgrywek kobiet. Siatkówka to gra drużynowa, a w każdym zespole na boisku znajduje się 6 zawodników, a podstawowe pozycje to: atakujący, rozgrywający, libero, przyjmujący i środkowy. Gra polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała (ale najczęściej rękoma) tak, aby przeleciała ponad siatką i dotknęła boiska przeciwnika. Piłki nie można rzucać ani łapać. Drużyna ma prawo do trzech odbić w danym ruchu zwanych odbiorem, wystawą i atakiem. Gra rozpoczyna się jednak od zagrywki zza linii końcowej boiska, wykonywanej przez prawej zawodnika linii obrony. Zespoły naprzemiennie serwują piłkę, a zwycięstwo uznawane jest przy trzech wygranych setach. Drużyna wygrywa seta, gdy zdobędzie 25 punktów z co najmniej dwoma punktami przewagi. Wyjątkiem jest piąty, decydujący set, który rozgrywany jest do 15 punktów.

Najważniejsze turnieje siatkarskie

Siatkówka jest popularna w wielu krajach, dlatego istnieje wiele lig siatkarskich np. włoska Serie A1, rosyjska Superliga lub polska PlusLiga. Wśród prestiżowych międzynarodowych rozgrywek klubowych można wyróżnić:

 • Europejska Liga Mistrzów
 • Puchar CEV
 • Puchar Challenge

Oprócz rozgrywek klubowych poszczególne kraje mają także reprezentacje krajowe. Mecze te cieszą się sporą popularnością wśród kibiców, którzy całym sercem kibicują zespołom z danego kraju. Drużyny ścierają się podczas najważniejszych turniejów jak:

 • Igrzyska Olimpijskie
 • Mistrzostwa Świata
 • Mistrzostwa Europy
 • Puchar Świata
 • Coroczna Liga Światowa mężczyzn / World Grand Prix kobiet
 • Liga Narodów

Sukcesy polskich siatkarzy i siatkarek

Polska reprezentacja siatkarska ma swoim koncie sukcesy międzynarodowe. Reprezentacja mężczyzn zdobyła w przeszłości 1 złoty medal olimpijski, 3 złote medale w Mistrzostwach Świata oraz 1 złoty medal podczas Mistrzostw Europy. Łącznie siatkarze mają aż 8 medali z Mistrzostw Europy. Polacy też sześciokrotnie brali udział w Pucharze Świata i zgarnęli 2 srebrne medale i 1 brązowy. Polskie siatkarki aż dwukrotnie zdobyły brązowy medal podczas Igrzysk Olimpijskich. Oprócz tego reprezentacja kobiet zdobyła 2 złote medale Mistrzostw Europy i wielokrotnie znalazła się na podium podczas tej imprezy oraz podczas Mistrzostw Świata – okres większych sukcesów to przede wszystkim lata 50. i 60. ubiegłego wieku. Polecamy zapoznać się z najnowszymi statystykami, aby ocenić szanse polskich zespołów podczas kolejnych występów.

Siatkówka zakłady – Jakie rynki zdarzeń?

Proste i logiczne zasady przyznawania punktów oraz ogólnie zasady gry w siatkówkę sprawiają, że bukmacherzy online mają szerokie pole do popisu jeśli chodzi o rynki zdarzeń na siatkówkę. Obstawiając zakłady na siatkówkę, możemy spodziewać się takich zdarzeń do typowania jak:

 • Zwycięstwo w meczu– w siatkówce zawsze musi dojść do rozstrzygnięcia meczu, więc jest to standardowy, podstawowy zakład na to, która drużyna zwycięży
 • Dokładny wynik – obstawianie dokładnego rezultatu meczu w punktach
 • Liczba setów – tutaj obstawiamy czy w meczu rozegrane zostaną trzy, cztery, a może pięć setów; drużyna może bowiem rozgromić przeciwnika już w pierwszych trzech setach
 • Łączna liczba punktów obu zespołów – w całym meczu lub konkretnym secie
 • Liczba punktów drużyny – w meczu lub danym secie
 • Poniżej / powyżej – trzy powyższe zakłady częste przedstawiane są w formie: czy w meczu będzie mniej lub więcej setów lub punktów niż X
 • Punkty poszczególnych zawodników – czasem dostępne są porównania, czy zawodnik X czy Y zdobędzie więcej punktów oraz zakłady czy dany zawodnik zdobędzie więcej punktów niż określił bukmacher

Dokładna oferta zakładów na siatkówkę będzie zależeć od danego bukmachera, dlatego warto porównywać strony między sobą. Powyżej przedstawione rynki zdarzeń to tylko najbardziej popularne opcje, ale niektórzy bukmacherzy mogą udostępniać nawet takie rynki jak: czy w meczu będzie tie-break lub czy pierwszy punkt będzie zdobyty poprzez asa serwisowego.

Wskazówki jak skuteczniej obstawiać siatkówkę

Każdy sport charakteryzuje się specyficznymi czynnikami, które mogą wpłynąć na ostateczny wynik spotkania. Choć w przypadku siatkówki (przynajmniej halowej) nie musimy się martwić o nieprzewidywalność warunków pogodowych, warto wziąć pod uwagę takie szczegóły jak:

 1. Kadra – skuteczny typer śledzi wszelkie informacje pozwalające jak najlepiej oszacować formę zawodników. Trenerzy nie zawsze wystawiają najlepszych zawodników, dlatego warto znać statystyki dla wszystkich członków kadry i wiedzieć, jak współpracują oni ze sobą.
 2. Własna hala – wielokrotnie sprawdziło się już, że mecz na własnym boisku i z dopingiem swoich kibiców często wiąże się z sukcesem drużyny.
 3. Poziom zmęczenia – tutaj istotne jest śledzenie terminarza rozgrywek. Spotkania klubowe i reprezentacyjne mogą nakładać się na siebie, więc niektórzy zawodnicy grający w obu drużynach mogą być bardziej zmęczeni.
 4. Faza sezonu – ta informacja pozwoli oszacować poziom motywacji zawodników. Jeśli dalszy udział w rozgrywkach jest praktycznie zagwarantowany, presja na wygranie meczu będzie mniejsza.

Przez lata siatkówka zdobyła wiele nazw – latająca piłka, przebijanka, dłoniówka. Gra w siatkówkę znana jest praktycznie każdego – ot chociażby dzięki ćwiczeniom podczas lekcji wychowania fizycznego. Jednak aby skutecznie obstawiać siatkówkę, należy się gruntownie przygotować i poznać charakterystykę poszczególnych zawodników i zespołów. Życzymy udanego typowania!