Wyścigi konne zakłady – Klasyczny sport do obstawiania

Okres PRL-u to rozkwit zakładów na wyścigi konne w Polsce. Wtedy był to jedyny sport, który można było legalnie obstawiać. Choć dziś typerzy mają do wyboru dziesiątki dyscyplin sportowych u bukmacherów online, wielu z nich wciąż wybiera wyścigi konne. Typowanie najszybszych koni w gonitwach na specjalnych torach to już nie tylko elitarna zabawa. Wyścigi konne zakłady to ciekawa opcja u bukmacherów online, dlatego przyjrzyjmy się w szczegółach, jak obstawiać wyścigi konne.

Kasyno
Zalety
Bonus
Ocena
Graj teraz
1
 • Wiele dyscyplin do wyboru
 • Regularne promocje
 • Nagradzana obsługa klienta
300 zł
2
 • Jakość poparta doświadczeniem
 • Atrakcyjne kursy bukmacherskie
 • Bonus zakład bez ryzyka
200 zł
3
 • Ciekawe zakłady specjalne
 • Specjalna aplikacja mobilna
 • Szeroki wybór zakładów na esport
500 zł

Wyścigi konne – Historia obstawiania

Pierwsze gonitwy koni organizowano już w czasach starożytnych, ale to historia pierwszych derbów wiąże się bezpośrednio z obstawianiem. Pierwsze derby, czyli wyścig 3-letnich koni pełnej krwi angielskiej, zorganizowano w 1780 roku w Anglii. Wtedy to dwóch lordów – lord Derby i lord Bunbury – założyło się o zwycięzcę wyścigu. Ten moment został uznany za pierwszy oficjalny zakład pieniężny na wyścig konny we współczesnej historii. Jak można domyślić się po nazwie tych prestiżowych wyścigów, to lord Derby dobrze wytypował zwycięskiego konia i dżokeja. Do dziś Wielka Brytania i Irlandia są krajami, gdzie popularność wyścigów konnych jest największa. Wielbiciele tego sportu tłumnie wykupują bilety na najważniejsze wydarzenia w tej dyscyplinie sportowej. W krajach tych wyścigi konne są jednym ze sportów narodowych.

Wyścigi konne w Polsce

Ten elitarny sport nie ominął także Polski. Pierwsze wyścigi zaczęto organizować w latach 30-tych XX wieku. Na początku nieoficjalne jeszcze wyścigi odbywały się odbywały się na Polach Mokotowskich. Z czasem przeniosły się na tory w Służewcu. Do dziś jest to miejsce najważniejszych wyścigów konnych w Polsce. Co ciekawe, to okres PRL-u przyniósł wyścigom konnym szczególny wzrost zainteresowania w kraju. Był to bowiem jedyny sport, który można było legalnie obstawiać u bukmacherów. W obecnych czasach, gdy typerzy mają tak wiele innych sportów do wyboru, nie jest to aż tak popularna dyscyplina do obstawiania. Wciąż jednak znajdują się jego wielbiciele, którzy z wypiekami na twarzy śledzą najważniejsze wyścigi konne organizowane na torach:

 • Tor Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie – wyścigi Wielka Warszawska oraz Służewiec Derby
 • Hipodrom Sopot – okazjonalne wyścigi w czasie letniej przerwy większych imprez we Wrocławiu i Warszawie
 • Tor Wyścigów Konnych Partynice we Wrocławiu – wyścigi Wielka Partynicka i Wielka Wrocławska
 • Tor Dąbrówka – Buczków w Krakowie

Czym właściwie są wyścigi konne?

Wyścigi konne to nie gonitwa samych koni. Jest to tak naprawdę rywalizacja pomiędzy dżokejami (jeźdźcami) dosiadającymi koni. Wyścigi odbywają się na różnych dystansach, na specjalnych torach zwanych hipodromami. Jest to też pewna różnorodność. Można wyróżnić różne wyścigi konne w zależności od: typu nawierzchni toru, długości toru, rasy koni oraz ich chodu. W typowych wyścigach konnych konie rozpoczynają wyścig z boksów na linii startu. Zwycięża ten, którego łeb jako pierwszy przekroczy linię mety. Dżokej, który spadnie z konia zostaje zdyskwalifikowany z wyścigu.

Wyścigi konne zakłady legalni bukmacherzy

Wyścigi konne to także ogromny biznes dla hodowców. Konie dopuszczane do wyścigów mają zazwyczaj 2-3 lata i muszą być określonej rasy. Tylko niektóre rasy są dopuszczane do udziału. Dżokeje są przeważnie niscy i lekcy, aby zmniejszyć ciężar niesiony przez zwierzę. Wiadomo jednak, że nie każdy jeździec jest dokładnie takiej samej postury, dlatego przed wyścigiem są oni ważeni wraz z siodłem i dociążani tak, aby wyrównać szanse dla każdego. Konie niosą więc taki sam ciężar.

Pojęcia ważne dla skutecznych typerów

Jak powtarzamy w każdym naszym artykule: skuteczny typer to typer z wiedzą. Przed przystąpieniem do obstawiania wyścigów konnych, należy dogłębnie poznać tę dziedzinę sportu. Żadne pojęcia nie powinny nas zaskoczyć. Zacznijmy więc od rodzajów wyścigów. Trzy główne to:

 • Flat Racing – klasyczny wyścig na płaskim torze bez przeszkód
 • Jump Racing (Hurdling) – wyścig z przeszkodami, przeważnie na dłuższym dystansie
 • Boxed Racing – wyścig sprinterski na krótkim dystansie

U legalnych bukmacherów można także się spotkać z wyścigami typu Handicap. W tym przypadku konie dociążane są przed wyścigiem w zależności od rankingu. Aby wyrównać szanse gorszych zawodników, im lepiej notowany koń, tym więcej ciężarków na siodle. Distaff to wyścigi klaczy (samic), a Stakes to prestiżowy wyścig koni wysokiej jakości. Maiden to wyścigi koni, które nie wygrały jeszcze żadnej gonitwy. Niektórzy bukmacherzy online oferują także obstawianie wyścigów sulek. W tym wyścigu konie wyposażone są w specjalne pojazdy zwane sulkami. Nie są to bardzo szybkie wyścigi, gdyż jedynym dozwolonym chodem konia jest kłus. Jeśli rozpocznie on galop, zawodnik zostaje usunięty z wyścigu.

Jak obstawiać gonitwy koni?

W dzisiejszych czasach obstawianie wyścigów konnych to już nie tylko domena elit, które mogą obserwować gonitwy na żywo. Dzisiaj każdy może obstawiać wykorzystując zakłady sportowe online. Po rejestracji konta na stronie bukmachera online, wystarczy wpłacić depozyt, przejść do zakładki “wyścigi konne” i wybrać interesujące nas wydarzenie. Jeśli trafimy na bukmachera, który wykupił od zewnętrznego dostawcy opcję transmitowania wydarzenia, możemy również skorzystać z transmisji na żywo, czyli tak zwanego live streamingu. Jest to przydatne, gdy chcemy obstawiać zakłady na żywo, czyli podczas trwania danego wyścigu. Na stronach z zakładami dostępne są także przydatne statystyki i kalendarz nadchodzących wydarzeń.

Rynki zdarzeń na wyścigi konne

Zakłady sportowe online oferują znacznie więcej niż tylko proste obstawianie zwycięzcy. Do dyspozycji typerów jest sporo innych rynków zdarzeń. W przypadku wyścigów konnych wyróżniamy:

 • Zakład zwyczajny – proste obstawianie zwycięzcy wyścigu
 • H2H – (ang. Head to Head) – obstawianie, który koń z danej pary będzie szybszy
 • Porządek – typowanie, które konie zajmą dwa pierwsze miejsca bez określonej kolejności (przydatne, jeśli mamy dwóch faworytów gonitwy)
 • Dwójka, Trójka i Czwórka – obstawianie, które konie zajmą pierwsze dwa, trzy lub cztery miejsca w kolejności
 • Zakłady wielogonitwowe – typowanie zwycięzców w dwóch do siedmiu gonitw. Mamy tu zakład: dubla, tripla, kwinta, septyma
 • System BOX – jeden z zakładów systemowych. Daje możliwość zestawienia wszystkich możliwych kombinacji na kuponie w obrębie wybranych koni. Przykładowo przy zakładzie Dwójka i postawieniu na konie nr 1 i 3, zarówno kombinacja 1, 3 jak i 3, 1 będzie trafiona.
 • System ŚCIANA – kolejny z zakładów systemowych. Dzięki niemu mamy możliwość postawić na wszystkie konie na określone miejsce i system uzna nasz zakład. Jeśli na przykład obstawiamy Trójkę i mamy faworytów na pierwsze i trzecie miejsce, ale nie na drugie, możemy zagrać ścianą. Drugie miejsce będzie dowolnym koniem z gonitwy i system uzna wygraną, jeśli Twoje typy na pierwsze i trzecie miejsce będą się zgadzały.

Obstawiaj z bonusem bukmacherskim

Kursy bukmacherskie na wyścigi konne zakłady dość dynamicznie się zmieniają. Jest to często dość zaskakujący sport, dlatego chcąc postawić zakład nieco bardziej ryzykowny, warto zastanowić się na obstawianiem z bonusem bukmacherskim. Nowi gracze mogą liczyć na prezent od bukmachera w postaci bonusu powitalnego. Przyjmuje on często formę procentowej premii od depozytu, freebetu (czyli darmowego zakładu) lub zakładu bez ryzyka. Dzięki tym możliwościom typer może nieco swobodniej obstawiać, wiedząc, że jego środki są bonusowe lub częściowo zabezpieczone. Stali gracze mogą liczyć na premie urodzinowe, bonusy za polecenie strony przyjacielowi oraz promocje okolicznościowe. Te ostatnie częściej niestety zdarzają się w przypadku innych sportów (na przykład przy obstawianiu piłki nożnej), ale niekiedy bukmacherzy oferują bonusy także dla innych sportów.

Wyścigi konne zakłady - Klasyczny sport do obstawiania

Kilka porad jak skuteczniej obstawiać wyścigi konne

Zasady wyścigów konnych są proste w porównaniu do niektórych bardziej skomplikowanych sportów. Obstawianie wyścigów wymaga jednak odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Typując wyścigi konne, warto zwrócić uwagę na:

 1. Koń i dżokej – tutaj ważne będą informacje dotyczące bieżącej formy i masy danego konia, przebiegu treningów, wyników ostatnich gonitw, doświadczenia dżokeja. Można nawet obserwować profile społecznościowe dżokeja, stajni i trenerów.
 2. Rodzaj toru – niektóre tory są szybsze, niektóre wolniejsze, a i zawodnicy mogą różnie prezentować się na danym torze.
 3. Pogoda – jako, że wyścigi odbywają się na świeżym powietrzu, zmiana pogody może znacznie zmienić warunki na torze.
 4. Własne statystyki i zimna głowa – sytuacja na torze może szybko się zmienić. Dlatego też trzymanie nerwów na wodzy i prowadzenie własnych statystyk, które zapewnią dobrą analizę szans przed wyścigiem, to podstawa sukcesu. Konsekwencja i zwracanie uwagi na szczegóły to istotne cechy dobrego typera.